• Wycieczka klas IV-VIII do Krakowa

• 21 października, klasy IV-VIII wyruszyły na wycieczkę do Krakowa.

Wycieczka była dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Jest to sposób na poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Ten element jest częścią  programu „Polski Ład”.

Pierwszy punkt wycieczki: Zamek Królewski na Wawelu, w tym zwiedzanie: Katedry Wawelskiej, wieży z Dzwonem Zygmunta, Muzeum Katedralnego, Grobów Królewskich oraz Dziedzińca. Następnie, zejście do Smoczej Jamy i kolejno przejście do  Biblioteki Jagiellońskiej w Collegium Maius.

Następnie przemarsz historyczną częścią miasta: Uniwersytet Papieski,

Pałac biskupi z Oknem Papieskim, stojący przy ulicy Franciszkańskiej, Bazylika ojców Franciszkanów z witrażem Stanisława Wyspiańskiego, a także Rynek Główny wraz z Sukiennicami. Ostatni punkt wycieczki: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego- najstarszy w Polsce, powstały  z inicjatywy Huggona Kołłątaja w 1783r.( zamiast Ogrodu Doświadczeń, który jest czynny do 17 października).

Ostatnim, nieodzownym punktem wycieczki był McDonald's, ponieważ przewodnik narzucił  szybkie tempo i wszyscy byli zadowoleni, ale zmęczeni i głodni. Po tym relaksie, można było szczęśliwie wrócić do domu.

• „Pan Tadeusz” w Szkole Podstawowej w Stadłach.

• Obok budynku Szkoły Podstawowej w Stadłach został posadzony klon.

Jest to pamiątka przypominająca uczniom ich starszych kolegów, którzy w czerwcu bieżącego roku opuścili mury szkoły odbierając świadectwo jej ukończenia.

Owa klasa, okazała się najlepszą w gminie Podegrodzie jeśli chodzi o wyniki z egzaminu ósmoklasisty zarówno z języka polskiego, matematyki, jak i języka angielskiego.

Aleksandra, Emilia, Gabriela, Monika, Zuzanna, Anna, Iwona, Sylwester, Arkadiusz, Kamil, Piotr, Karol, Michał, Karol, Kacper i Filip rozpoczęli już naukę w wybranych szkołach średnich. Mamy nadzieję, że wiedza która została w nich zakorzeniona, będzie się rozrastała tak wspaniale, jak korona Pana Tadeusza, bo tak właśnie absolwenci nazwali swoje drzewo.

Gratulujemy im wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów.

• Dzień koloru żółtego

• 20 października, w naszej szkole królował kolor żółty i wszystkie jego odcienie.

Był to pierwszy dzień koloru w tym roku szkolnym. Każdy z nas miał na sobie element ubioru w tym kolorze. Byli też żółci od stóp do głów jak kaczuszka, tudzież cytryna lub banan :)

Nie ulega wątpliwości, że nasza szkoła lśniła jak słoneczko, mieniąc się odcieniami żółtego. Tym dniem pożegnaliśmy słoneczne wakacje, bo przecież w tym okresie dominuje właśnie ta barwa, a powitaliśmy jesień, która mieni się wieloma kolorami, między innymi żółtym.

Ze słonecznym pozdrowieniem…

• W dniu 15 października, klasy IV-VIII, miały spotkanie z policjantem.

Podczas spotkania, funkcjonariusz powiedział, jakie zagrożenia niosą za sobą substancje psychoaktywne, w tym dopalacze. Ponadto, przybliżył aspekty prawne związane z problematyką uzależnień. Policjant przedstawił młodzieży wszystkie środki opiekuńczo – wychowawcze, jakimi dysponuje wobec nieletnich Sąd.

Podczas kolejnej części, uczniowie usłyszeli, czym jest cyberprzemoc, jakie są jej przejawy oraz jakie przestępstwa najczęściej są popełniane w jej ramach. Ponadto przedstawiono uczniom, jakich zasad powinni przestrzegać, by nie stać się ofiarami „cyberprzemocy”. Dziękujemy!

• Dzień Nauczyciela

• W piątek, 15 października,  nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczny z okazji przypadającego dzień wcześniej Dnia Nauczyciela.

Praca nauczyciela, to nie tylko długie wakacje, ale ogrom pracy poza godzinami w szkole: testy, kartkówki, dokumenty, gazetki, akademie itp. Na szczęście nasi uczniowie to docenili i  wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków

• Turniej Halowej Piłki Nożnej

• 7 września, na hali sportowej w Brzeznej, odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej.

Brało w nim udział siedem szkół z naszej gminy: Brzezna, Gostwica, Długołęka, Podegrodzie, Brzezna -Litacz, Olszana i Stadła. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy VII i VIII: Jakub Mordarski, Szymon Lorek, Artur Ledniowski, Kacper Oleś, Bartłomiej Maciuszek, Daniel Ambrosio, Łukasz Biel i Karol Kasprzycki.

Po rozegraniu meczy i po rzutach karnych, nasza szkoła zdobyła III miejsce, otrzymała puchar i pamiątkowy dyplom. Gratulujemy!!!

• „ Dopalacze, Ruletka życia lub śmierci”,

• W dniu 5.10.2021, uczniowie klasy VII, w ramach październikowej kampanii profilaktycznej„ Zakręć Ruletką Swojego życia i podejmij decyzję", obejrzeli spektakl teatralny pt „ Dopalacze Ruletka życia lub śmierci”, przedstawiony przez teatr profilaktyczny KRÓL z Łodzi.

Spektakl odbył się w GOK w Pdegrodziu.

Spektakl zawierał wskazówki jak zapobiegać problemom i nie dać wciągnąć się w nałóg. Miał również na celu pogłębianie i utrwalanie wiadomości na temat dopalaczy i ich szkodliwości na organizm młodego człowieka.

Dodatkową atrakcją było spotkanie z jedną z aktorek, która jest niewidoma od urodzenia. Przybliżyła ona uczniom swoje życie oraz chętnie odpowiadała na zadane pytania.

• Spotkanie autorskie w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu

• 1 pażdziernika, klasy I -V, wzięły udział w spotkaniu ze znaną autorką, panią Joanną Krzyżanek.

Jest ona autorką bajek, wierszy i opowiadań dla dzieci. Mieszka w Poznaniu. Pani Joanna z łatwością nawiązała kontakt z młodymi słuchaczami. Opowieści o książkach zostały wzbogacone zabawami ruchowymi. W sposób lekki i bardzo ciekawy opowiadała o książeczkach pachnących truskawką, cytryną i czekoladą. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali jej opowieści.

Po spotkaniu, uczniowie zwiedzlili Muzeum Lachów Sądeckich. Jest ono największą na Sądecczyźnie regionalną placówką, powstałą ze zbiorów prywatnej kolekcji.